Śledztwo w sprawie wytwarzania amfetaminy

Wydział I Śledczy Prokuratury Okręgowej w Opolu pod koniec stycznia 2020 r. wszczął śledztwo w sprawie wytwarzania znacznej ilości amfetaminy. Decyzja ta była konsekwencją zatrzymania w dniu 23 stycznia 2020 r., przez funkcjonariuszy Zarządu w Opolu Centralnego Biura Śledczego Policji, dwóch mieszkańców Gminy Dobrzeń Wielki, którzy w kompleksie leśnym niedaleko miejscowości Kup syntetyzowali amfetaminę. Czynności przeprowadzone na miejscu zatrzymania pozwoliły ujawnić dwie, wkopane w ziemię beczki z zawartością niespełna 30 litrów mieszaniny reakcyjnej będącej tzw. płynną amfetaminą oraz podobną ilość pozostałości po przeprowadzonej syntezie. W samochodzie, którym poruszali się zatrzymani  Łukasz F. (34 lata) i Kamil W. (31 lat), ujawniono przedmioty zwykle wykorzystywane do przeprowadzenia reakcji chemicznej określoną metodą, której efektem końcowym jest amfetamina.

Łukasz F. i Kamil W. usłyszeli zarzut wytwarzania znacznej ilości substancji psychotropowej. Podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzucanego im czynu, wskazując, że ich obecność w miejscu, gdzie produkowano narkotyk, była przypadkowa. Wyjaśnienia podejrzanych, w kontekście przedmiotów ujawnionych w ich samochodzie oraz późnej pory zatrzymania w odludnym miejscu oceniono jako wyraz obranej linii obrony.

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Opolu zastosował wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy.

Podejrzanym grozi kara od 3 do 15 lat pozbawienia wolności.