Śledztwo w sprawie uprawy konopii

Wydział I Śledczy Prokuratury Okręgowej w Opolu wszczął śledztwo w związku z ujawnieniem przez funkcjonariuszy Zarządu w Opolu Centralnego Biura Śledczego Policji uprawy konopi innych niż włókniste na terenie powiatu nyskiego.

W wyniku działań służbowych policjanci z opolskiego Zarządu CBŚP uzyskali informacje, z których wynikało, że 33 – letni Bartłomiej S., na wynajmowanej posesji, gdzie zajmował się hodowlą kur, prowadzi również uprawę konopi służących do produkcji  marihuany. W wyniku działań przedsięwziętych w dniu 13 października 2020 r., na tyłach posesji, ujawniono ukryte w ziemi murowane pomieszczenie, w którym rosło ponad 200 krzaków konopi, znajdujących się w końcowej fazie rozwoju. Zabezpieczono również profesjonalne urządzenia i instalacje wykorzystywane do tego procederu (wentylatory, filtry i oświetlenie) oraz niewielką ilość gotowej marihuany.

Bartłomiejowi S. przedstawiono zarzut usiłowania wytworzenia znacznej ilości środka odurzającego oraz prowadzenia uprawy konopi innych niż włókniste. Podejrzany przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa i złożył wyjaśnienia na okoliczność założenia uprawy. Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Opolu tymczasowo aresztował 33 – latka.

Prowadzone w tej sprawie śledztwo ma wyjaśnić, czy była to pierwsza uprawa, którą zajmował się podejrzany, oraz komu Bartłomiej S. zamierzał zbyć wytworzony narkotyk.

Za zarzucone przestępstwo podejrzanemu grozi kara od 3 do 15 lat pozbawienia wolności.