Śledztwo w sprawie uprawy konopi

Wydział I Śledczy Prokuratury Okręgowej w Opolu wszczął śledztwo w związku z ujawnieniem przez funkcjonariuszy Zarządu w Opolu Centralnego Biura Śledczego Policji uprawy konopi innych niż włókniste na terenie powiatu ząbkowickiego.

W wyniku działań operacyjnych, policjanci uzyskali informacje, z których wynikało, że 26 – letni mieszkaniec Gminy Ziębice, w miejscu swojego zamieszkania, może zajmować się uprawą konopi oraz wytwarzaniem z ich ziela marihuany. W wyniku działań przedsięwziętych w dniu 24 marca 2020 r., w pomieszczeniach budynków gospodarczych znajdujących się na posesji, gdzie zamieszkuje Konrad K., ujawniono ponad 100 krzaków konopi, mogących dostarczyć znacznej ilości środka odurzającego. Zabezpieczono również ponad 6 kilogramów gotowego narkotyku, czarnorynkowej wartości około 180 000 zł, oraz pozostałości po uprawie konopi. W mieszkaniu Konrada K. natrafiono także na poradnik dotyczący uprawy konopi.

Konradowi K. przedstawiono zarzut wytworzenia znacznej ilości środka odurzającego oraz prowadzenia uprawy konopi innych niż włókniste celem wytworzenia z nich znacznej ilości narkotyku. Podejrzany przyznał się do popełnienia zarzucanej mu zbrodni, natomiast zaprzeczył aby jego celem była sprzedaż narkotyku. Wyjaśnieniom podejrzanego nie dano wiary, a na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Opolu tymczasowo aresztował 26-latka na okres trzech miesięcy.

Prowadzone w tej sprawie śledztwo ma wyjaśnić, czy podejrzany sam zajmował się przestępczym procederem oraz komu zamierzał zbyć wytworzony narkotyk.

Za zarzucone przestępstwo podejrzanemu grozi kara od 3 do 15 lat pozbawienia wolności.