Śledztwo w sprawie nielegalnej uprawy konopii

Wydział I Śledczy Prokuratury Okręgowej w Opolu nadzoruje śledztwo w sprawie nielegalnej uprawy konopi. Postępowanie zostało wszczęte w oparciu o informacje uzyskane przez funkcjonariuszy Zarządu w Opolu Centralnego Biura Śledczego Policji, wedle których w jednym z domów na terenie Komprachcic prowadzana miała być uprawa konopi.   

W dniu 2 stycznia 2018 r. przeprowadzono przeszukanie w wytypowanym budynku. W ten sposób ujawniono plantację składającą się z 72 krzewów, z których można było pozyskać znaczną ilość środka odurzającego – marihuany. Uprawę, jak ustalono, prowadził 43 – letni Leszek O., który nieruchomość wynajmował od jesieni 2017 r.

Oględziny miejsca przestępstwa pozwoliły stwierdzić, że dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii podejrzany miał możliwość zdalnego sterowania za pośrednictwem urządzeń mobilnych (m. in. tabletu) oświetleniem, nawodnieniem i wentylacją uprawy.

Leszkowi O. ogłoszono zarzut prowadzenia nielegalnej uprawy kopii innych niż włókniste, mogącej dostarczyć znacznej ilości środka odurzającego, za co grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolości.  

Wobec podejrzanego zastosowano dozór Policji oraz zakaz opuszczania kraju.