Śledztwo w sprawie kredytów na wyłudzone dane

W minionym tygodniu na polecenie prokuratora Wydziału I Śledczego Prokuratury Okręgowej w Opolu doszło do zatrzymania 33–letniego mieszkańca Gdyni. Czynność miała miejsce w ramach śledztwa prowadzonego przez Wydział do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu w sprawie oszustw popełnionych w związku z transakcjami na popularnym portalu aukcyjnym.

Zgromadzone dotychczas dowody pozwoliły ustalić, że Konrad Z. zamieszczał w internecie, podszywając się pod istniejące na rynku podmioty gospodarcze, oferty pracy w charakterze tzw. tajemniczego klienta (jest to zajęcie mające na celu sprawdzenie, w sposób niejawny i wedle założonego schematu, jakości oferowanych usług). Osoby, które zainteresowały się ofertą, przesyłały drogą elektroniczną swoją aplikację, w której podawały szereg swoich danych. W odpowiedzi Konrad Z. przesyłał do wypełnienia umowę oraz informację, iż po jej wypełnieniu należy ją odesłać wraz ze skanem swojego dowodu osobistego. Następnie wykorzystując wyłudzone w ten sposób dane osobowe, na stronie internetowej jednego z banków, składał wniosek o założenie rachunku bankowego, w którym wpisywał dane osobowe pokrzywdzonych oraz pozostający w jego dyspozycji numer telefonu i adres założonego na potrzeby dokonania oszustwa konta poczty elektronicznej. Kolejnym krokiem w przestępczym mechanizmie, było przesłanie do pokrzywdzonych instrukcji z opisem czynności, koniecznych do wykonania, aby otrzymać indywidualny numer rzekomo konieczny do wykonywania pracy na oferowanym stanowisku. W istocie była to instrukcja związana z aktywacją uprzednio założonego rachunku bankowego, do którego dostęp posiadał tylko podejrzany. Jednocześnie Konrad Z. na wyłudzone dane zakładał konta na portalu aukcyjnym (sprzedażowe i nabywcy), które wykorzystywał do fikcyjnych transakcji kupna-sprzedaży pomiędzy założonymi kontami aby na ich podstawie, na wyłudzone dane, zaciągać kredyty (pożyczki) finansujące zakup przedmiotów w systemie ratalnym.

Prowadzone śledztwo pozwoliło ustalić, iż sprawca wykorzystując dane innych osób założył na portalu aukcyjnym kilkudziesięciu kont, a następnie przy ich pomocy wyłudził z banków i portalu aukcyjnego, w okresie od kwietnia 2018 r. do maja 2019 r., poprzez zawarcie kilkudziesięciu kredytów i pożyczek, środki finansowe na łączną kwotę około 200 000 zł.

Na obecnym etapie śledztwa Konradowi Z. zarzuca się popełnienie 39 oszustw. Z uwagi na wielość czynów i powtarzalność przestępczych zachowań nastawionych na zarobek a także wyspecjalizowany modus operandi przyjęto, że Konrad Z. z popełnienia przestępstwa uczynił sobie stałe źródło dochodu.

Podejrzany przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i opisał sposób działania. Złożone wyjaśnienia korespondują z zebranym w sprawie materiałem dowodowym.

Konradowi Z. grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Opolu w dniu 26 lipca 2019 r. zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy.