Śledztwo w sprawie eksplozji materiału łatwopalnego w Nowakach

Prokuratura Rejonowa w Nysie w dniu 16.05.2017 r. wszczęła śledztwo w sprawie nieumyślnego sprowadzenia zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w wielkich rozmiarach w postaci eksplozji materiału łatwopalnego skutkującej zawaleniem się budynku mieszkalnego w Nowakach  woj. opolskie, w dniu 15.05.2017 r., tj. o czyn z art. 163 § 1 pkt 2 i 3 kk w zw. z  § 2 kk.   

Podstawą wszczęcia śledztwa  było zdarzenie, do którego doszło w dniu 15 maja 2017 roku w miejscowości Nowaki, polegające na zawaleniu się budynku mieszkalnego - bliźniaczego domu dwurodzinnego.

 Jak ustalono w domu doszło do wybuchu, którego najbardziej prawdopodobną przyczyną było rozszczelnienie butli gazowej. Dokładne przyczyny i okoliczności wybuchu będą przedmiotem dalszych ustaleń w toku śledztwa.  W wyniku wybuchu całkowitemu zniszczeniu uległ budynek bliźniaczy, w którym doszło do eksplozji. W momencie wybuchu wewnątrz budynku znajdował się  mieszkaniec tego budynku J. K., który został wyciągnięty spod gruzów przez sąsiada. Doznał on obrażeń w postaci poparzeń ciała i został przewieziony do Szpitala. W chwili obencej jego życiu i zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Był on w stanie nietrzeźwości (1,47 mg/l alkoholu wydychanym powietrzu). Żadne inne osoby nie doznały obrażeń. W budynku bliźniaczym obok, znajdowała się kobieta, która nie ucierpiała.  Ściana łącząca oba budynku uległa poważnemu uszkodzeniu i zostały naruszone w nim belki stropowe. Budynek ten grozi zawaleniem i został zabezpieczony przez właściciela. Wybuch spowodował uszkodzenia w dwóch innych budynkach będących w sąsiedztwie w postaci pękniętych szyb i zniszczenia fragmentu dachu. Ustalono, że w budynkach sąsiadujących w czasie wybuchu mogło przebywać od 4 do 5 osób, a budynek, w którym doszło do wybuchu był położony w bezpośrednim sąsiedztwie drogi głównej. Siła wybuchu sięgała od 15 do 20 metrów.

Na miejscu zdarzenia był obecny prokurator, który kierował oględzinami i nadzorował wykonywane na miejscu czynności procesowe. Stawił się również Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w powiecie nyskim.