Informacja o śledztwie w sprawie przemytu narkotyków

Wydział I Śledczy Prokuratury Okręgowej w Opolu nadzoruje śledztwo w sprawie grupy osób zajmujących się obrotem środkami psychoaktywnymi sprowadzanymi z Holandii.

Efektem informacji pozyskanych przez prowadzących śledztwo funkcjonariuszy z Zarządu w Opolu Centralnego Biura Śledczego Policji było zatrzymanie w dniu 3 grudnia 2017 r. w Słubicach 28-letniego mężczyzny, który w kierowanym przez siebie samochodzie przewoził przez granicę państwa 5373 gram MDMA. Narkotyki ukryte były w specjalnych schowkach. Czarnorynkowa wartość zabezpieczonej substancji psychotropowej wynosiła bez mała 270 000 zł.

Dodać należy, że mężczyzna nie zareagował na wezwanie funkcjonariuszy Policji do opuszczenia samochodu i podjął próbę ucieczki nieomal potrącając jednego z Policjantów. Po krótkim pościgu został on zatrzymany. Mężczyźnie przedstawiono zarzut wewnątrzwspólnotowego nabycia znacznej ilości substancji psychotropowej oraz dopuszczenia się czynnej napaści na funkcjonariusza publicznego, podczas i w związku z pełnieniem przez niego obowiązków służbowych. Podejrzanemu grozi kara od 3 do 15 lat pozbawienia wolności. Przychylając się do wniosku prokuratora Sąd Rejonowy w Opolu zastosował tymczasowe aresztowanie wobec podejrzanego na okres 3 miesięcy.

Czynności przedsiębrane w toku dalszego śledztwa pozwoliły ustalić pozostałe osoby biorące udział w przemycie narkotyków, który udaremniono w dniu 3 grudnia 2017 r.

W dniu 12 grudnia 2017 r. funkcjonariusze Policji zatrzymali dwóch mieszkańców województwa opolskiego. Podejrzani (w wieku 29 i 34 lat), usłyszeli zarzut udział w przemycie ponad 5 kg MDMA. Nadto zarzut stawiany jednemu z zatrzymanych obejmuje udział w dwu innych przemytach, które miały miejsce w listopadzie 2016 r. oraz w sierpniu 2017 r. Wówczas, na terytorium Polski przywiezionych zostało łącznie 5000 gram amfetaminy wartości 150 000 złotych i 4000 tabletek extasy, których wartość na czarnym rynku to 40 000 zł. Nadzorujący śledztwo prokurator wystąpił z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie podejrzanych, do którego w pełni przychylił się sąd stosując na okres 3 miesięcy izolacyjny środek zapobiegawczy.