Akt oskarżenia w sprawie śmiertelnego potrącenia na przejściu dla pieszych

Początkiem kwietnia 2019 r. do Sądu Rejonowego w Opolu trafił akt oskarżenia, który zakończył śledztwo w sprawie śmiertelnego potrącenia na przejściu dla pieszych, w pobliżu skrzyżowania ulic Ozimskiej i Jakuba Kani w Opolu. Postępowanie nadzorowane było przez Prokuraturę Rejonową w Opolu.

Z poczynionych w toku śledztwa ustaleń wynika, że sprawcą zdarzenia był 37 – letni obywatel Bułgarii Sevdalin B., który bezpośrednio po zdarzeniu uciekł z miejsca wypadku, a następnie przez okres kilku miesięcy ukrywał przed organami ścigania.

Mężczyźnie zarzuca się, że w dniu 29 maja 2018 r., w ciągu drogi wojewódzkiej nr 423 w Opolu, kierując samochodem marki Skoda, zbliżając się do przejścia dla pieszych nie zachował szczególnej ostrożności wymaganej w takiej sytuacji nienależycie obserwując przedpole jazdy, wskutek czego potrącił przekraczającą jezdnię w sposób prawidłowy pieszą, powodując jej śmierć.

Z relacji naocznych świadków wynika, że pomimo potrącenia człowieka, kierujący nie zatrzymał samochodu, a jedynie zwolnił, a następnie odjechał w kierunku ulicy Plebiscytowej.

Dzięki zainicjowanym przez Prokuraturę Rejonową w Opolu poszukiwaniom, wpierw listem gończym a następnie europejskim nakazem aresztowania, w dniu 22 października 2018 r. doszło do zatrzymania Sevdalina B. na terenie Belgii, a następnie do jego przekazania do Polski, co umożliwiło przeprowadzenie śledztwa.

W złożonych wyjaśnieniach oskarżony przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu.

Na rozpoznanie sprawy oskarżony oczekuje w areszcie śledczym albowiem nadal pozostaje on tymczasowo aresztowany.

Za przestępstwo spowodowania wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym oraz oddalenie się z miejsca zdarzenia Sevdalinowi B. grozi kara od 9 miesięcy do 12 lat pozbawienia wolności.