Akt oskarżenia w sprawie pobicia ze skutkiem śmiertelnym

Prokuratura Rejonowa w Opolu skierowała do Sądu Okręgowego w Opolu akt oskarżenia przeciwko trzem mężczyznom, którym zarzuca się udział w pobiciu mieszkańca kamienicy przy ul. Armii Krajowej w Opolu w dniu 18 kwietnia 2018 r., w wyniku którego poniósł on śmierć.

Z poczynionych w toku śledztwa ustaleń wynika, że w godzinach porannych 18 kwietnia 2018 r., po całonocnym wspólnym spożywaniu alkoholu i substancji psychoaktywnych, 23 – letni Miłosz Cz. oraz towarzyszący mu Jacek G. (24 lata) i Bartłomiej W. (22 lata) udali się do miejsca zamieszkania ich wspólnego znajomego Amadeusza K. Wcześniej Miłosz Cz. w rozmowie z uczestnikami imprezy wskazywał, że Amadeusz K. rozpowszechnia nieprawdziwe informacje na jego temat. W tym kontekście przekazał wówczas towarzyszącym mu mężczyznom, że zamierza pobić Amadeusza K. Dodatkowo w trakcie rozmowy o Amadeuszu K. Miłosz Cz. prezentował posiadany przy sobie nóż. Gdy Jacek G. przekazał, że zna miejsce zamieszkania Amadeusza K., mężczyźni udali się na ulicę Armii Krajowej w Opolu. Następnie na klatce schodowej budynku nr 15, po wyjściu z mieszkania, Amadeusz K. został zaatakowany przez Miłosza Cz. Ów najpierw kopnął pokrzywdzonego w klatkę piersiową i zadał jemu kilka ciosów rękami, a następnie trzymanym w dłoni nożem co najmniej siedmiokrotnie ugodził go, powodując m. in. przecięcie żyły i tętnicy szyjnej. Na skutek odniesionych obrażeń Amadeusz K. zmarł. Napastnicy oddalili się z miejsca przestępstwa. Jeszcze tego samego dnia cała trójka została zatrzymana.

Miłoszowi Cz. zarzuca się zabójstwo Amadeusza K. w zamiarze bezpośrednim oraz udział wspólnie z pozostałymi napastnikami w jego pobiciu, w trakcie którego dopuścił się użycia noża. Nadto, wobec połączenia do wspólnego prowadzenia innego postępowania nadzorowanego w Prokuraturze Rejonowej w Opolu przeciwko Miłoszowi Cz., został on oskarżony również o posiadanie znacznej ilości amfetaminy (ponad 130 gram) w miejscu swego zamieszkania w dniu 25 stycznia 2018 r. oraz o odpłatne udzielnie w miesiącu styczniu br. 2 gram amfetaminy.

Jacek G. i Bartłomiej W. zostali oskarżeni o udział w pobiciu Amadeusza K. ze skutkiem śmiertelnym. Uznano bowiem, że znając zamiary Miłosza Cz. co do pobicia pokrzywdzonego, wiedząc, iż dysponuje on nożem, wskazując miejsce zamieszkania ofiary, a następnie udając się z Miłoszem Cz. pod podany wcześniej adres i towarzysząc Miłoszowi Cz., gdy ów atakował pokrzywdzonego, swoją obecnością zwiększali przewagę sił nad zaatakowanym, wzięli tym samym udział w jego pobiciu, następstwem którego była śmierć pokrzywdzonego.

Miłoszowi Cz. za zbrodnię zabójstwa grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8, kara 25 lat pozbawienia wolności albo kara dożywotniego pozbawienia wolności. Natomiast w związku z nielegalnym posiadaniem amfetaminy i jej udzielaniem oskarżonemu może zostać wymierzona kara pozbawienia wolności w wymiarze maksymalnym do, odpowiednio, 10 i 3 lat.

Przestępstwo zarzucane Jackowi G. i Bartłomiejowi W. zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 10.

Miłosz Cz. i Jacek G. na rozpoznanie sprawy oczekują w areszcie w związku z ich tymczasowym aresztowaniem. Wobec trzeciego z oskarżonych końcem lipca br. w miejsce tymczasowego aresztowania zastosowano poręczenie majątkowe.