Akt oskarżenia w sprawie o włamania

Prokuratura Rejonowa w Opolu skierowała do Sądu Rejonowego w Opolu akt oskarżenia przeciwko czterem obywatelom Gruzji. Trzem mężczyznom (w wieku od  44 i 22 lat) zarzuca się 18 przestępstw polegających na włamaniach i usiłowaniach włamań do mieszkań na terenie Opola w okresie od 8 maja do 6 czerwca 2017 roku. Czwartemu z oskarżonych (w wieku 22 lat) zarzuca się kradzież miejskiego roweru NEXTBIKE.

Sprawcy przedstawiali się do wnętrza lokali mieszkalnych wyważając drzwi lub siłowo, przy użyciu wkrętaka, otwierając zamek.

Ich łupem padały urządzenia elektroniczne (telefony, konsole do gier, aparaty fotograficzne), biżuteria, zegarki, pieniądze, kosmetyki oraz alkohol.

Łączna wartość skradzionych przedmiotów wyniosła ponad 48.000 zł. Każdorazowo sprawcy powodowali także uszkodzenia drzwi, a rozmiar wyrządzonej w ten sposób szkody sięgał od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Oskarżeni, którym zarzucono kradzieże z włamaniem, od 7 czerwca 2017 r. pozostają tymczasowo aresztowani. Wobec czwartego oskarżonego zastosowano dozór Policji i zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu.

Sprawcom włamań grozi kara do 15 lat pozbawienia wolości, natomiast oskarżonemu, któremu zarzuca się popełnienie kradzieży, może zostać wymierzona kara do 5 lat pozbawienia wolności.