Akt oskarżenia w sprawie o rozbój

Prokuratura Rejonowa w Nysie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Remigiuszowi S., któremu zarzuca się popełnienie m. in. przestępstwa rozboju.

W toku śledztwa ustalono, że w dniu 30 stycznia 2018 r. mężczyzna pojawił się na posesji 88 – letniego mieszkańca wsi Morów oferując sprzedaż kołder. W trakcie trwających negocjacji pokrzywdzony sięgnął po portfel, w którym przechowywał oszczędności w kwocie 1700 zł. Spostrzegłszy większą ilość gotówki, Remigiusz S. zaczął domagać się zapłaty większej sumy aniżeli uprzednio uzgodniona. Gdy pokrzywdzony odmówił zapłaty żądanej kwoty, Remigiusz S. przyparł go do ściany, chwycił za ręce i odebrał portfel. Po oswobodzeniu pokrzywdzony zamknął dom i zażądał zwrotu portfela. Napastnik spełnił prośbę pokrzywdzonego jednakże w portfelu znajdowało się już tylko 50 zł. Następnie Remigiusz S. próbował opuścić mieszkanie, co uniemożliwiły mu zamknięte na zamek drzwi. Wówczas ponownie zaatakował pokrzywdzonego, grożąc mu tym razem trzymaną w ręku siekierą. Ostatecznie, po wyrwaniu zamka, napastnik zdołał uciec z domu pokrzywdzonego z pieniędzmi w kwocie 1650 zł.

Zrabowanymi pieniędzmi Remigiusz S. podzielił się z oczekującym w samochodzie Szymonem K., któremu przekazał, że są to pieniądze pochodzące ze sprzedaży kołder.

Remigiusz S. odpowie przed Sądem Rejonowym w Nysie za przestępstwo rozboju (art. 280 § 1 kk) oraz kradzieży rozbójniczej (art. 281 kk). Natomiast Szymon K. został oskarżony o przyjęcie pieniędzy pochodzących z przestępstwa rozboju tj. o czyn z art. 292 § 1 kk.

Oskarżonemu Remigiuszowi S. grozi kara od 2 do 12 lat pozbawienia wolości. Z kolei Szymonowi K. może zostać wymierzona kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Remigiusz S. na rozpoznanie swej sprawy oczekuje w areszcie w związku z zastosowaniem wobec niego tymczasowego aresztowania.