Śledztwo w sprawie wytwarzania ametaminy

W dniu 27 stycznia 2019 r. na wniosek prokuratora Wydziału I Śledczego Prokuratury Okręgowej w Opolu Sąd Rejonowy w Opolu tymczasowo aresztował na okres 3 miesięcy mężczyznę, któremu zarzuca się wytwarzanie znacznych ilości amfetaminy.

Śledztwo w tej sprawie jest efektem działań operacyjnych funkcjonariuszy Zarządu w Opolu Centralnego Biura Śledczego Policji, które dostarczyły informacji wskazujących, że 42 – letni mieszkaniec Kołobrzegu zajmuje się syntezą siarczanu amfetaminy.

Przeprowadzone na tej podstawie, w dniu 25 stycznia br., przeszukanie w miejscowości pod Kołobrzegiem doprowadziło do ujawnienia laboratorium, w którym trwał proces syntezy amfetaminy. Zdołano wówczas zabezpieczyć niespełna kilogram siarczanu amfetaminy oraz 3 litry tej substancji psychotropowej w postaci płynnej. Na miejscu zatrzymano również Mariusza G.

Mężczyzna usłyszał zarzut wytwarzania substancji psychotropowej w znacznych ilościach, co stanowi zbrodnię z art. 53 ust. 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii. Podejrzany przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu, jednakże odmówił składania wyjaśnień.

Przedsiębrane następnie w toku śledztwa czynności dostarczyły podstaw by w związku z ujawnionym laboratorium zatrzymać 34 – letniego obywatela Ukrainy Lyubomira S. Mężczyźnie przedstawiono zarzut wytwarzania amfetaminy oraz udziału w obrocie tym środkiem odurzającym w ilości prawie 1,5 kg. Także wobec niego Sąd Rejonowy w Opolu, na skutek wniosku prokuratora, zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.

Za zarzucane przestępstwo podejrzanym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.