Śledztwo w sprawie czerpania korzyści z prostytucji

Pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Opolu nadzorowane jest śledztwo w sprawie czerpania korzyści majątkowych z prostytucji uprawianej na terenie Opola.

W ramach prowadzonego postępowania zdołano zgromadzić materiał dowodowy, który pozwolił rozbić zorganizowaną grupę przestępczą. W dniu 6 listopada br. na polecenie prokuratora nadzorującego śledztwo funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu zatrzymali 9 osób (w wieku od 29 do 62 lat). Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty czerpania korzyści majątkowych z prostytucji, a siedmioro także zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, którą kierował 42-letni mieszkaniec Opola Rafał L.

Z poczynionych ustaleń wynika, że kobiety chcąc oferować usługi seksualne na terenie Opola musiały uiszczać cotygodniową „opłatę” w wysokości nie mniejszej niż 250 zł. Kwota ta ulegała zmianie w zależności od pory roku. Dotyczyło to zarówno kobiet oferujących swe usługi przy głównych drogach wylotowych z Opola, jak również tych, które usługi seksualne świadczyły w mieszkaniach. Przestępczy proceder trwał co najmniej od początku 2016 r. 

Wobec sześciorga podejrzanych Sąd Rejonowy w Opolu, podzielając argumentację prokuratora, zastosował tymczasowe aresztowanie. Pozostali podejrzani decyzją prokuratora zostali zwolnieni po zastosowaniu względem nich dozoru Policji i zakazu opuszczania kraju.

Za przestępstwo udziału w zorganizowanej grupie mającej na celu popełnianie przestępstw grozi podejrzanym kara do 5 lat pozbawienia wolności. Kierowanie taką grupą zagrożone jest karą do 10 lat pozbawienia wolności. Występek polegający na czerpaniu korzyści majątkowych z prostytucji zagrożony jest karą do 5 lat pozbawieniu wolności, jednakże w niniejszej sprawie, z uwagi na popełnienie tego przestępstwa w ramach grupy przestępczej, jak również z uwagi na fakt, że podejrzani uczynili sobie z przestępstwa stałe źródło dochodu, możliwym jest wymierzenie kary do 7 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności.