Informacja o śledztwie w sprawie wprowadzania do obrotu znacznej ilości środków odurzajacych

Wydział I Śledczy Prokuratury Okręgowej w Opolu nadzoruje śledztwo w sprawie obrotu w Kędzierzynie-Koźlu, wbrew przepisom ustawy, znaczną ilością środków odurzających (marihuaną) oraz znaczną ilością substancji psychotropowych (amfetaminą), tj. o przestępstwo z art. 56 ust. 3 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii i inne. Śledztwo zostało powierzone w całości do prowadzenia Zarządowi w Opolu Centralnego Biura Śledczego Policji w Opolu.

Śledztwo zostało wszczęte po zatrzymaniu w dniu 21 marca 2018 r. dwóch mieszkańców Kędzierzyna – Koźla – w wieku 30 i 28 lat, którzy poruszali się samochodem drogą krajową nr 45. Zatrzymanie poprzedzone było pościgiem albowiem kierujący samochodem 30 - latek nie zastosował się do polecenia zatrzymania pojazdu i kontynuował jazdę, potrącając przy tym interweniującego funkcjonariusza Policji z KPP w Kędzierzynie – Koźlu. Wówczas za mężczyznami zainicjowano pościg, który zakończył się po około 2 kilometrach w miejscowości Mechnica. Jeden z podejrzanych próbował jeszcze uciec pieszo, jednakże po kilkuset metrach został ujęty. Ujawniono przy nim ponad pół kilograma marihuany czarnorynkowej wartości około 20.000 zł. Natomiast w wyniku przeszukania zajmowanego przezeń lokalu w Kędzierzynie – Koźlu ujawniono bez mała pół kilograma amfetaminy, wartej na czarnym rynku około 15.000 zł.

Trzydziestolatek usłyszał zarzuty udziału w obrocie znaczną ilością marihuany oraz dopuszczenie się czynnej napaści na funkcjonariusza publicznego przy użyciu niebezpiecznego narzędzia, natomiast drugiemu podejrzanemu przedstawiono zarzuty udziału w obrocie znaczną ilością substancji psychotropowych i środków odurzających.

Na skutek wniosku prokuratora Sąd Rejonowy w Opolu zastosował tymczasowe aresztowanie wobec obu podejrzanych na okres trzech miesięcy.

Podejrzanym grozi kara od 2 do 12 lat pozbawienia wolności.