Informacja o śledztwie w sprawie fałszowania dokumentów

W minionym tygodniu, w toku śledztwa nadzorowanego w ramach Wydziału I Śledczego Prokuratury Okręgowej w Opolu, zostało zatrzymanych 18 osób, podejrzewanych o udział w procederze podrabiania dokumentów. Czynności zatrzymania, w które zaangażowani byli funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Zarządu Centralnego Biura Śledczego we Wrocławiu,  przeprowadzono jednocześnie w kilkunastu miejscach na terenie województw: opolskiego, dolnośląskiego i lubuskiego. Zatrzymanym zarzucono udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się na wielką skalę podrabianiem dokumentów (art. 258 § 1 kk), fałszowanie dokumentów (art. 270 § 1 kk) oraz nabywanie przedmiotów uzyskanych za pomocą czynu zabronionego (art. 291 § 1 kk).

Ze zgromadzonego materiału dowodowego wynika, że podejrzani byli w stanie podrobić m.in.: dowody osobiste, prawa jazdy, paszporty, dyplomy ukończenia szkół, zaświadczenia o prowadzonej działalności gospodarczej, a także dokumenty służące do legalizacji pobytu cudzoziemców nielegalnie przebywających na terenie RP – w tym cudzoziemców spoza Unii Europejskiej.

Podczas przeszukań ujawniono sfałszowane dokumenty tożsamości oraz szereg półproduktów i narzędzi służących do fałszowania dokumentów, a także komputer ze specjalistycznym pakietem programów graficznych. Zatrzymano także ruchomości o wartości około 260 tysięcy złotych oraz pieniądze w kwocie około 100 tysięcy złotych. Przedmioty te będą mogły zostać zabezpieczone na poczet przyszłych kar.

Na skutek wniosku prokuratora Sąd Rejonowy w Opolu zastosował tymczasowe aresztowanie wobec 6 podejrzanych na okres trzech miesięcy. Wobec pozostałych osób zastosowano dozory policyjne i zakazy opuszczania kraju.