Akt oskarżenia w sprawie upraw konopii

Aktem oskarżenia zakończyło się śledztwo, które nadzorowane było w ramach Wydziału I Śledczego Prokuratury Okręgowej w Opolu, w sprawie upraw konopii w miejscowości Lubnów (Gmina Ziębice, województwo Dolnośląskie) oraz w Paczkowie.  

W toku śledztwa ustalono, że 33 - letni mieszkaniec Lubnowa – Ireneusz W. od wiosny 2015 r. zajmował się uprawą konopii innych niż włókniste, z których pozyskiwał (względnie starał się pozyskać) kwiatostany, z których następnie wytwarzał marihuanę. Energia elektryczna wykorzystywana przy prowadzeniu plantacji (naświetlenie i wentylacja) była pozyskiwana z ominięciem urządzeń pomiarowych. Już w początkowej fazie procederu w przestępstwo został zaangażowany znajomy Ireneusza W. –  Kamil Sz. (30 lat), który dysponował pomieszczeniami, gdzie prowadzona była uprawa. Następnie mężczyźni weszli w porozumienie z krewnym Kamila Sz. – 62 - letnim Jerzym B., który dozorował uprawę. Jak ustalono, dwie pierwsze uprawy obejmowały każdorazowo 60 krzewów, z których można było uzyskać łącznie ponad 2,5 kg środka odurzającego. Z uwagi jednakże na popełnione błędy sprawcom nie udało się uzyskać marihuany (raz nie wykształciły się kwiatostany, innym rośliny ze względu na zbyt dużą wilgotność zgniły). Kolejna uprawa, na którą składało się 80 roślin, pozwoliła uzyskać ponad 1,5 kg marihuany, wartości czarnorynkowej ponad 45 000 zł. Narkotyk został sprzedany nieustalonym osobom. Dodać należy, że w wykonanie nielegalnego tj. omijającego urządzenia pomiarowe, przyłącza do sieci energetycznej zaangażowany został ojciec Ireneusza W. – 63 - letni Ferdynand W.

Następnie Ireneusz W. założył kolejne dwie uprawy (jedną w miejscu swego zamieszkania, drugą u Kamila Sz.), które przerwała interwencja funkcjonariuszy Zarządu w Opolu Centralnego Biura Śledczego Policji. Zabezpieczono wówczas ponad 8 kilogramów gotowego narkotyku (marihuany), które pozyskano z uprawy składającej się z ponad 350 roślin. Czarnorynkowa wartość zatrzymanych narkotyków to około 240.000 zł

Równolegle do opisywanych działań przestępczych, Ireneusz W. pomógł w założeniu plantacji konopi, mogących dostarczyć środka odurzającego, swojej krewnej, zamieszkałej w Paczkowie – Kornelii B. (24 lata) oraz jej partnerowi Łukaszowi K. (27 lat). Wskutek działań Policji, w dniu 26 października 2017 r. w miejscu zamieszkania w/w ujawniono 162 krzewy, z których można było pozyskać nie mniej niż 3,5 kilograma marihuany. Stwierdzono wówczas, że na potrzeby uprawy dochodziło, tak jak i w pozostałych przypadkach, do kradzieży energii elektrycznej.

Sprawa będzie rozpoznawana przez Sąd Okręgowy w Świdnicy.

Oskarżonym, którym zarzucono nielegalne wytwarzanie znacznej ilości środka odurzającego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, grozi kara od 3 do 15 lat pozbawienia wolności. Za przestępstwo nielegalnej uprawy konopi innych niż włókniste, mogącej dostarczyć znacznej ilości środka odurzającego, wymierzona może zostać kara od 6 miesięcy do 8 lat. Natomiast występek kradzieży energii elektrycznej zagrożony jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.