Akt oskarżenia w sprawie spowodowania wypadku

W grudniu 2018 r. do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko 18 – letniemu Szymonowi R., który w dniu 31 lipca 2018 r., na drodze pomiędzy miejscowościami Polska Cerekiew i  Ostrożnica, będąc w stanie nietrzeźwości, spowodował wypadek, w wyniku którego śmierć poniósł pasażer kierowanego przezeń samochodu. Śledztwo w tej sprawie prowadziła Prokuratura Rejonowa w Kędzierzynie – Koźlu.

Z poczynionych w toku śledztwa ustaleń wynika, że Szymon R. w dniu 31 lipca 2018 r., kierując  samochodem osobowym marki Mercedes Benz, na wysokości miejscowości Połowa, umyślnie naruszył szereg zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Stwierdzono bowiem, że oskarżony znajdował się wówczas w stanie nietrzeźwości (badania wykazały, że stężenie alkoholu wyniosło u niego nie mniej niż  0,33  mg/l w wydychanym powietrzu). Nadto Szymon R. nie posiadał uprawnień wymaganych do kierowania pojazdami mechanicznymi kat. B, a mimo braku doświadczenia w prowadzeniu pojazdów, poruszał się z nadmierną prędkością. W tych okolicznościach, wskutek wykonanych gwałtownych manewrów podczas pokonywania łuku jezdni w prawo, które doprowadziły do zarzucenia (poślizgu) pojazdu i utraty panowania nad nim, samochód kierowany przez Szymona R. zjechał z jezdni i uderzył w pień drzewa rosnącego na lewym poboczu a następnie w przeciwskarpę rowu melioracyjnego. Na skutek wypadku jadący na tylnym siedzeniu pasażer pojazdu doznał rozległych obrażeń ciała, które skutkował jego śmiercią w dniu 08 sierpnia 2018 r. Drugi z pasażerów podróżujących z Szymonem R., który zajmował fotel z przodu pojazdu, doznał stłuczeń i niewielkich otarć naskórka. Zarówno ów pasażer jak i Szymon R. z rozbitego samochodu wydostali się o własnych siłach.

Dodać należy, że samochód, którym kierował Szymon R., został przezeń zabrany bez wiedzy właściciela.

Oskarżonemu zarzucono popełnienie przestępstwa z art. 177 § 2 kk w zw. z art. 178 § 1 kk. Za czynów ów Szymonowi R. grozi kara od 9 miesięcy do 12 lat pozbawienia wolności. Nadto oskarżony odpowie za występek zaboru pojazdu mechanicznego w celu krótkotrwałego użycia (art. 289 § 2 kk), za co grozi mu kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Oskarżony, jakkolwiek przyznał się do popełnienia przestępstwa wypadku w ruchu lądowym, to w swoich wyjaśnieniach wskazał, że przyczyną utraty panowania nad pojazdem była powstała nagle usterka. Treść złożonych wyjaśnień została jednakże zakwestionowana w oparciu o opinie biegłych, którzy m. in. ocenili stan pojazdu przed zdarzeniem jako należyty. Natomiast Szymon R. zaprzeczył aby samochód, którego użył w dniu 31 lipca 2018 r. został zabrany bez wiedzy jego właściciela.

Bezpośrednio po zdarzeniu na wniosek prokuratora Prokuratury Rejonowej w Kędzierzynie – Koźlu Szymon R. został tymczasowo aresztowany.

Sprawę będzie rozpoznawał Sąd Rejonowy w Kędzierzynie – Koźlu.