Akt oskarżenia w sprawie rozboju i kradzieży

Początkiem lutego br. Prokuratura Rejonowa w Opolu zakończyła aktem oskarżenia śledztwo przeciwko 54 –letniej kobiecie oraz jej synowi, którym zarzuca się dokonanie rozboju oraz kradzież biżuterii.

W toku śledztwa ustalono, że w dniu 3 listopada 2019 r. Barbara K. na przystanku komunikacji miejskiej przy ul. Książąt Opolskich w Opolu zaczepiła przypadkowego mężczyznę, proponując mu wróżenie. Gdy mężczyzna odmówił, kobieta chwyciła go za dłoń, a następnie zdjęła z palca złotą obrączkę wartą około 800 zł. Pokrzywdzony zorientował się, że utracił biżuterię i chcąc ją odzyskać chwycił Barbarę K. za kurtkę. Kobieta oswobodziła się z uchwytu i uciekła, porzucając kurtkę. Pokrzywdzony niezwłocznie zawiadomił o zdarzeniu Policję. Następnie w kieszeni kurtki ujawniono telefon komórkowy, który, jak się okazało, został zrabowany tego samego dnia innej osobie. Jak ustalono, do zdarzenia doszło około godziny wcześniej przy ul. Wrocławskiej w Opolu, a sprawcą rozboju był 21 – letni Patryk K. – syn Barbary K. Także i w tym przypadku Barbara K. wpierw oferowała pokrzywdzonemu usługę chiromancji, a gdy ów odmówił, został kilkukrotnie uderzony przez Patryka K., który następnie zabrał pokrzywdzonemu telefon. 

W dniu 18 listopada 2019 r., po ustaleniu miejsca pobytu oskarżonych, zostali oni zatrzymani, a na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Opolu zastosował tymczasowe aresztowanie.

Oskarżonym za zarzucane czyny grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności (obydwoje odbywali już kary pozbawienia wolności za podobne przestępstwa, co skutkowało przyjęciem tzw. recydywy, która umożliwia wymierzenie kary powyżej górnej granicy ustawowego zagrożenia).

Na rozpoznanie sprawy przez Sąd Rejonowy w Opolu, oskarżeni oczekują w areszcie.