Akt oskarżenia w sprawie pożaru w Prudniku

Prokuratura Rejonowa w Prudniku w dniu 22 marca 2018 r. skierowała do Sądu Okręgowego w Opolu akt oskarżenia przeciwko 38 – letniemu mężczyźnie, w związku z zakończeniem śledztwa w sprawie pożaru przy ul. Chrobrego 49 w Prudniku.

Jak ustalono w wyniku śledztwa, w dniu 20 grudnia 2017 r., Sebastian K. uczestniczył w spotkaniu towarzyskim, które odbywało się w jednym z mieszkań budynku przy ul. Chrobrego 49. W jego trakcie udał się do mieszkania nr 5, gdzie grono czterech osób spożywało denaturat. Pomiędzy Sebastianem K. a uczestnikami imprezy wywiązała się kłótnia, w trakcie której 38 – latek zaczął się szarpać z dwoma kobietami. W pewnym momencie Sebastian K. powalił kobiety, a następnie oblał je denaturatem i podpalił, po czym uciekł przez okno mieszkania. Obie kobiety zginęły wskutek zaczadzenia doznając również rozległych oparzeń.

Mężczyźnie zarzucono pozbawienie życia dwóch osób jednym czynem, co stanowi kwalifikowaną postać zbrodni zabójstwa (art. 148 § 3 kk).

Nadto, w związku z wznieconym pożarem, w kwalifikacji zarzuconego przestępstwa uwzględniono, że zachowanie oskarżonego wyczerpało także znamiona czynu zabronionego polegającego na sprowadzeniu zdarzenia zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach (art. 163 § 1 kk).

Oskarżony pozostaje tymczasowo aresztowany.

Za zarzucane przestępstwo Sebastianowi K. grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 12, kara 25 lat pozbawienia wolności albo kara dożywotniego pozbawienia wolności.