Akt oskarżenia w sprawie o usiłowanie rabunku

Prokuratura Rejonowa w Kędzierzynie – Koźlu skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 22 – letniemu mieszkańcowi Pawłowiczek w związku z próbą zrabowania pieniędzy osobie, która wcześniej skorzystała z bankomatu.

Z ustaleń śledztwa wynika, że w dniu 24 sierpnia 2020 r. Michał S. zauważył jak nieznany mu mężczyzna dokonuje wypłaty pieniędzy z bankomatu znajdującego się przy ul. Jedności Narodu w Pawłowiczkach. Wtedy postanowił dokonać rozboju. Realizując przestępczy zamiar, napastnik zasłonił częściowo twarz koszulką i zbliżył się do pokrzywdzonego, który chwilę wcześniej dokonał wypłaty 700 zł i przemieszał się do swego samochodu. Następnie przystawił do twarzy ofiary kastet i zażądał wydania sobie pieniędzy grożąc zarazem pobiciem. Wówczas zaatakowany, w instynktownej reakcji obronnej, odepchnął napastnika i użył klaksonu by zaalarmować osoby znajdujące się pobliżu. Zaskoczony postawą pokrzywdzonego Michał S. salwował się ucieczką.

Przeprowadzone następnie czynności procesowe, a w szczególności analiza zapisu monitoringu obejmującego miejsce zdarzenia, pozwoliły ustalić sprawcę przestępstwa. Ów zresztą następnego dnia zgłosił się na Posterunek Policji w Pawłowiczkach przyznając się do przestępstwa. W wyniku dalszych czynności zabezpieczono kastet, którego użyciem groził oskarżony.

Michał S. odpowie za usiłowanie rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia, co stanowi zbrodnię zagrożoną karą pozbawienia wolności od 3 do 15 lat (art. 280 § 2 kk).

Oskarżony nie był dotychczas karany, choć – jak ustalono w toku śledztwa – jest osobą nadużywającą alkoholu, stroniącą od pracy i obracającą się w środowisku osób mających do czynienia z wymiarem sprawiedliwości.