Akt oskarżenia w sprawie o kradzieże i paserstwo

W grudniu br. Wydział I Śledczy Prokuratury Okręgowej w Opolu skierował akt oskarżenia przeciwko siedmiu osobom (sześciu mężczyznom i jednej kobiecie), którym zarzucono łącznie 98 przestępstw polegających głównie na kradzieżach, kradzieżach z włamaniem oraz przyjmowaniu i sprzedaży rzeczy pochodzących z przestępstwa (paserstwo).

Jak zdołano ustalić, pięcioosobowa grupa mieszkańców powiatu głubczyckiego od 2012 r. do połowy 2013 r. zajmowała się kradzieżami elektronarzędzi, urządzeń spalinowych (w szczególności pił) oraz sprzętu jeździeckiego.

Sprawcy na teren swoich działań wybierali obszary wiejskie (np. wsie Miedziana k. Tarnowa Opolskiego, wieś Prężyna k. Białej), gdzie w ciągu jednej nocy dokonywali szeregu przestępstw. Łupem sprawców był sprzęt elektryczny i spalinowy używany w gospodarstwach domowych (piły, szlifierki, wiertarki, kosy spalinowe), który przechowywany był zwykle w pomieszczeniach gospodarczych. Od pewnego momentu celem włamań stały się remizy ochotniczych straży pożarnych, skąd dokonywano kradzieży były pił spalinowych. Stwierdzono, że oskarżeni włamali się lub usiłowali włamać do 21 remiz na terenie Opolszczyzny i Górnego Śląska.

Skradzione urządzenia, w jakiejś części, trafiały do innego z oskarżonych, który na dużą skalę zajmował się sprzedażą tego rodzaju urządzeń za pośrednictwem portalu aukcyjnego.

Natomiast uczestnicząca w procederze kobieta zajmowała się internetową sprzedażą osprzętu jeździeckiego. Jak ustalono, w jakiejś części sprzedawane przez nią akcesoria jeździeckie pochodziły z kradzieży dokonywanych poza granicami Polski. Zdołano ustalić, że osoby objęte aktem oskarżenia dopuściły się włamań do stadnin koni lub klubów jeździeckich na terenie Danii, Szwecji, Księstwa Liechtenstein, Czech oraz Austrii. Stwierdzono, że z jednej „wyprawy” oskarżeni potrafili przywieźć około 30 siodeł, których wartość przekraczała 200.000 zł. 

W toku śledztwa zabezpieczono kilkadziesiąt siodeł, z których część została zwrócona ustalonym pokrzywdzonym. Zdołano także zatrzymać znaczną ilość urządzeń spalinowych i elektronarzędzi, pośród których, jak następnie stwierdzono, znajdowały się przedmioty utracone w wyniku kradzieży.

Oskarżonym, zaangażowanym w proceder kradzieży i kradzieży z włamaniem, grozi do 15 lat pozbawienia wolności.