Akt oskarżenia w sprawie o handel substancjmi odurzającymi

Wydział I Śledczy Prokuratury Okręgowej w Opolu skierował do Sądu Rejonowego w Nysie akt oskarżenia przeciwko 9 mężczyznom, którym zarzucono udział w obrocie środkami odurzającymi i substancjami psychotropowymi na terenie m. in. Nysy i Wrocławia.

Jak ustalono oskarżeni zajmowali się sprzedażą marihuany, amfetaminy oraz substancji psychotropowej o nazwie 3-metylometkatynon (3-MMC). Stawiane mężczyznom zarzuty obejmują okres 2015 i 2016 r. i dotyczą łącznie ponad 3 kg marihuany, ponad 500 gramów amfetaminy oraz ponad 600 gramów 3-MMC. Z ustaleń śledztwa wynika, że oskarżeni mieszali substancje psychotropowe tworząc produkt określany mianem „syntetycznej kokainy” (3-MMC łączono z substancją o nazwie etylofenidat).  Wartym odnotowania jest, że w proceder zaangażowani byli przedstawiciele trzech pokoleń jednej rodziny, jak również to, że jeden z oskarżonych realizował przestępczy proceder będąc funkcjonariuszem Służby Więziennej.

Dzięki czynionym na bieżąco ustaleniom, w marcu 2016 r. funkcjonariuszom Zarządu w Opolu Centralnego Biura Śledczego Policji udało się udaremnić transakcję sprzedaży bez mała kilograma marihuany, zatrzymując jednego z oskarżonych wraz z narkotykiem. Czarnorynkowa wartość zabezpieczonej marihuany wynosiła około 40.000 zł.

Oskarżonym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolości.