Akt oskarżenia w sprawie ataku nożem

Aktem oskarżenia zakończyło się śledztwo przeciwko 23 – letniemu Piotrowi D., który w dniu 2 marca br. w Zdzieszowicach zaatakował nożem innego mężczyznę.

Z poczynionych w toku śledztwa ustaleń wynika, że w dniu 2 marca 2018 r., w Zdzieszowicach przy ul. Góra Świętej Anny, Piotr D. bez powodu zaatakował znanego mu mieszkańca tej miejscowości – Pawła S., zadając uderzenie nożem w okolice brzucha. Wskutek ciosu pokrzywdzony doznał rany kłutej powłok jamy brzucha i perforacji jelita cienkiego, które to obrażenia zostały ocenione jako ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci choroby realnie zagrażającej życiu. Przeprowadzony bezpośrednio po zranieniu zabieg operacyjny zapobiegł śmierci pokrzywdzonego.

Treść zgromadzonych dowodów nie daje podstaw aby twierdzić, że mężczyźni byli skonfliktowani. Także wyjaśnienia oskarżonego nie dostarczają informacji odnośnie przyczyn ataku na Pawła S. Przeprowadzone badania krwi pobranej od oskarżonego nie wykazały obecności w organizmie napastnika alkoholu oraz substancji psychoaktywnych.

W toku śledztwa oskarżonego poddano obserwacji psychiatrycznej, która pozwoliła biegłym stwierdzić, że w chwili przestępstwa Piotr D. nie miał zniesionej ani ograniczonej w stopniu znacznym zdolności do rozpoznania znaczenia zarzucanego czynu i pokierowania swoim postępowaniem.

Początkowo oskarżony nie przyznawał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. W toku jednakże kolejnych czynności procesowych z jego udziałem potwierdził udział w zdarzeniu z dnia 2 marca 2018 r.

Piotr D. odpowie przed Sądem Okręgowym w Opolu za zarzut usiłowania zabójstwa oraz spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za zarzucaną zbrodnię grozi jemu kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8, kara 25 lat pozbawienia wolności albo kara dożywotniego pozbawienia wolności.